Bizi Takip Edin!
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • LinkedIn
Tedavi Seçimi
Tarih Seçimi
Saat Seçimi
Vajinismus Nedir?

Alt periner kasların kişinin iradesinden bağımsız olarak istemsiz bir şekilde kasılması ile penis-vajina birlikteliğinin tamamen imkansız hale gelmesidir. Çoğu zaman psişik kökenli yaşanır. Organik kökenli vajinismusa daha az rastlanır. Vajinismuslu kadınlar genellikle ilişki öncesinde yoğun heyecan, korku, kaygı benzeri duygular yaşarlar. İlişki esnasında heyecan, titreme, kasılma bütün bedeni eşe kapatma, itme davranışı gösterirler. Sonrasında suçluluk duyarlar. Kendinden nefret etme gözlenebilir.  Her on kadından biri bu problemi yaşamaktadır. Eğitim, statü, yaşam koşuluyla alakalı değildir.

Vajinismus Tarihçesi

Salerno Trotula 1547’deki “Kadın Hastalıkları” tezinde şu an vajinismus adını verdiğimiz durumu “bir kadının uyarılmasına rağmen bakire gibi kalmasına neden olacak şekilde vulvasının daralması” olarak ifade etmiştir (Elke 1999). Daha sonra Amerikalı jinekolog Sims 19.yy da “artan fizyolojik uyarılmayla birlikte vaginal sfinkterin spazmodik kasılması” tanımını kullanmıştır. Sims tarafından ilk kez 1861’de “vajinismus” kavramı tanımlanmıştır. Sims, vaginismus konusunda “araştırmalarıma dayanarak evlilik ilişkisinde her iki eşte de bu kadar büyük bir mutsuzluk yaratan başka bir hastalık bilmiyorum. Ancak bunun kolay, güvenilir ve kesin bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyleyebilirim” demiştir. Vajinismusla ilgili ilk yazılarda bu bozukluğun vajinanın boyutundaki bir yetersizlik sonucu ortaya çıktığı belirtilmiştir. Sonraki yıllarda cinsel ilişki sırasında cinsel uyarı ile beraber vajina boyutlarında, boyunda ve genişliğinde büyüme olduğu ve vajinanın esnek yapısı nedeniyle neredeyse her büyüklükteki penisi içine alabileceği gerçeği keşfedilmiştir. Waltard, Sims’in cinsel organlara has olarak nitelendirdiği aşırı duyarlılık kavramını sorgulayarak vajinal kas spazmının, ağrıya karşı duyulan “fobik bir yanıt” olduğu düşüncesini savunmuştur. Bu nedenle de vajinismus tedavisinde ameliyat ya da genişletme uygulamalarından ziyade, ”cinsel eğitim” ve “psikoterapi” yaklaşımlarının önemli olduğunu vurgulamıştır.

Vajinismusun Nedenleri

 

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus genellikle ilk cinsel ilişkide görülür. Cinsel ilişki esnasında kadının alt periner kasları istemsizce kasılır, bacakları ve ya tüm vücut kasılır, bacaklarını açamaz ve “cinsel birleşmeyi” imkansız kılar. Titreme ve çarpıntı yaşanır. Kadın eşini ittirir. Yoğun endişe, korku ve heyecan duyar. Kızlık zarının yırtılacağını, çok acıyacağını, çok kanayacağını ve ağrıyacağını düşünür. Bazı kadınlar vajina girişinin duvar gibi olduğunu ve penisin oraya giremeyeceğini düşünür. Kadın korku, endişe duyarken aynı zamanda eşini memnun edemediğini, gerçek bir kadın olamadığını düşünerek suçluluk duyar. Eğer cinsel ilişki esnasında bu belirtileri yaşıyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız. Vajinismus yaşayan kadınların birçoğunun eşleri çok anlayışlıdırlar. Ve bu sorunun zamanla aşılacağını düşünürler. Uzun zaman yardım almayı reddederler. Aylarca belki de yıllarca “cinsel birleşme” sağlanamaz. Bu durum çiftler arasında başka sorunlara yol açabilir.

Vajinismus’ta Gebelik

Hemen her çiftin hayali evliliklerini çocukla taçlandırmaktır. Vajinismus semptomu görülen kadınlarda bu hayal ne yazık ki tedavi ertelendikçe uzaklaşır. Anne olmak isteyen ama henüz ilişkiye girememiş olan vajinismus kadınları cinsel kimliklerinde ve özgüvenlerinde ciddi düşüşler yaşamaya başlar. “Ne zaman çocuk düşünüyorsunuz?” sorularına maruz kalmamak için de sosyallikten uzak kalmayı tercih etmeye başlar. 

Vajinismus, istenildiği halde vajina içerisine hiçbir nesnenin alınamamasıdır. Bu tanıma baktığımız zaman vajinismusların da gebe kalmaları mümkün değil gibi görünmektedir. 

Vajinismuslarda genellikle cinselliğe karşı tamamıyla ilgisizlik yoktur. Bir çok vajinismus kadınının klitoral orgazm yaşadığını biliyoruz. Yaşanan yüzeysel cinsel deneyimlerle birlikte erkek eşin boşalması, spermlerin hareketli oluşlarıyla çok nadir de olsa gebeliğe neden olabilmektedir. Bakire anne adayları için farklı bir serüvenin başlangıcı demektir bu. Bir taraftan henüz tamamlanamayan evlilik, bir taraftan da doğumla ilgili kaygıların yoğunlaştığı bu dönem vajinismus çifti için zorlayıcı olabilmektedir.

Gebeliğin ilk üç ve son üç ayında vajinismusa dair herhangi bir tedavi uygulamak risk taşıyabilmektedir. Bununla birlikte gebelikte bebek ve anne için herhangi bir risk söz konusu değilse gebeliğin dördüncü, beşinci ve altıncı aylarında tedaviye başlanabilir. Gebelikte vajinismus tedavisi rahat ve stressiz bir lohusalık geçirmenize katkı sağlar. 

Gebelik sürecinde bebeğin ve anne adayının taşıdığı herhangi bir risk durumunda tedavinin lohusalık döneminden sonra yapılması doğru olandır. 

Hangi koşulda olursa olsun vajinismus çiftlerin hayat kalitesini düşüren bir semptomdur. Vajinismusu tedavi etmeden bebek sahibi olmaya çalışmak doğru değildir. 

İstenilen ve sağlıklı olan, cinsel hayatın sorunsuz bir şekilde devamını sağlamaktır. Bebeğiniz ise bu mutlu ortamı taçlandıran bir hediye olsun…

Vajinismusta Mitler

Cinsellik gelenekçi toplumlarda tabudur. Konuşulması dahi ayıp sayılır. Yetişkin her bireyin hayatının bir parçası olan cinsellik, konuşulmaktan çekinildiği sürece kendi efsanelerini yaratmaya ve bu efsaneler kulaktan kulağa yanlışlar silsilesi halinde yayılır. Bu yanlış bilgi ve inanışlara “cinsel mit” diyoruz. 

Diğer cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi vajinismusta cinsel mit ve inanışlar bakımından oldukça etkilenmektedir. 

Vajinismus, istenildiği halde vajina içerisine hiç bir yabancı nesnenin alınamamasıdır. Vajinismus fiziksel nedenlerden dolayı da görülebildiği gibi büyük oranda cinsel mit ve inanışlardan kaynaklı olabilmektedir. 

>Kulaktan kulağa yayılan cinsellikle ilgili efsanelerden uzak durmak önleyici olacaktır. Halk arasında ilk geceye dair anlatılan abartılı hikayeler, çok nadir görülebilen fiziksel olumsuzlukların yaygın ve zorunlu bir deneyim gibi aktarılması, bekarete yüklenen aşırı anlam, acı-ağrının ve yoğun kanamanın kaçınılmaz olduğu gibi çarpıtılmış bilgilerin hepsi mittir ve vajinismusun tetikleyicisidir. 

Bunların dışında, vajinismus semptomu yaşayan hastalar hakkında da bir takım mit inanışları vardır. Vajinismus olan kadınların geçmişte yaşadığı taciz ve tecavüzün etkileri olduğunu düşünmek yanlıştır. Her vajinismus hastasının geçmişinde taciz veya tecavüz yoktur. Tam tersi cinsellikten izole yetişen kadınlarda görülme oranı daha yüksektir. Bir diğer mit inanışı da vajinismus olan kadının eşini yeterince sevmediği veya arzulamadığıdır. Vajinismusların ilişkiyi reddetmesi eşlerini sevmedikleri anlamına gelmeyeceği gibi bir isteksizlikte değildir. Vajinismus tedavi edilmezse zamanla cinsel isteksizlik belirtileri ortaya çıkar. Vajinismus kadınları ön sevişmeden zevk alır. Büyük bir çoğunluğu da klitoral orgazm yaşar. Burada verilen tepki sadece birleşmeye yöneliktir.Doğru bilgiyi uzmandan almak, evlenmeden önce çift olarak cinsel terapiye başvurmak cinsel hayatın sorunsuz ve keyifli geçmesini sağlayacaktır.  Cinsellik yetişkin her insanın hayatının bir parçasıdır. Sorunları görmezden gelmek zamanla ilişkiye zarar verir.

Kızlık Zarı ve Vajinismus

Kızlık zarı olarak bilinen hymen, vajina girişinden yaklaşık 3 cm içeride yer almaktadır. Halka şeklinde ve ortası boş olan bu yapı normal şartlarda yumuşak ve esnektir. Kızlık zarı (hymen) anatomik yapısı farklı olabilmektedir. Kızlık zarının anatomik yapısındaki farklılıklar vajinismus semptomlarının gelişmesine neden olabilmektedir.

Yüksek kenarlı, fibrotik, septalı ve normal yapılı hymenler görülebilmektedir.

Kızlık Zarının Çıkarılması ve Vajinismus

Vajinismus semptomları görülen hastalarda, kendi istekleriyle veya uzman tavsiyesiyle kızlık zarı çıkarma operasyonuna (hymenektomi) başvurulmaktadır. Kızlık zarının varlığı tek başına bir vajinismus sebebi olmadığı gibi, tek başına bir tedavi yöntemi de değildir. Anatomik yapısı gereği birleşmeye izin vermeyecek düzeydeki anomaliler, zaman içerisinde kişide birleşmeye dair yoğun tepkiler gelişmesine neden olur. Bu duruma psikolojide “öğrenilmiş çaresizlik” denir. Yaşanılan olumsuz deneyimler sonucu gelişen istemsiz kasılmalar, kızlık zarı çıkarılsa bile geçmemektedir. Çünkü beyin yoğun bir şekilde ağrı/acı olacak beklentisi geliştirmiştir. Bu nedenle yapılan bu operasyonlar tedavinin kendisi değil, alt yapısını oluşturan destekleyici ve bir o kadar da önemli yöntemlerdir. 

Kızlık zarının yapısını değerlendirmek ve vajinismusa olan etkisini anlayabilmek için jinekolojik değerlendirme yapılmalıdır. Bu değerlendirmenin ardından cerrahi müdahale gerektiği noktada oldukça kısa süren ve genellikle genel anestezi altında uygulanan operasyonlara başvurulur. Bu operasyonun ardından bölgede tam bir iyileşme sağlandıktan sonra da bilişsel davranışsal cinsel terapilerle vajinismus semptomları tamamen ve kalıcı olarak tedavi edilebilir. 

Vajinismus Korku Tipleri

Kadınlarda 3 temel korku vardır.

1. Vajinaya hiçbir şey giremez.

2. Vajinaya başkalarına ait hiçbir şey giremez.

3. Vajinaya penis giremez.

Vajinismus tedavisinde bu 3 temel korkudan hangisi ya da hangileri olduğu tespit edilerek bu korkular terapi ve çeşitli egzersizler yardımıyla aşamalı olarak ortadan kaldırılır.

Vajinismusta Erkek Eşler

Vajinismus, kadının bedeninde kopan fırtınaların gözlemlenen halidir. Tüm bu olanlar sırasında durumu anlamlandırmaya çalışan erkek eş için de vajinismus oldukça zorlu bir süreçtir. Evliliğe giden yolda kurulan hayaller, oluşturulan beklentilerin belki de en sert şekilde duvara tosladığı anları yaşar vajinismus erkeği. 

Yetiştirilme tarzı ve kültürel etkilerle kadın cinselliği hakkında yeterince bilgi sahibi olmamak, vajinismusla karşılaşıldığında iyice anlaşılması zor bir tablo ortaya koyar. 

Vajinismusla karşılaşan erkekler için sorularla dolu süreç başlamış olur. Yok sayma vajinismus erkeklerinin genellikle yaşadığı ilk evredir. Düğün hazırlıkları yorgunluğu, eşin ailesinden ayrılmasının verdiği duygusal ama geçici bir tepki olduğuna dair düşünceler gelişir. İlerleyen günlerde başarısız denemeler devam ettikçe soruların kapsamı değişmeye başlar. Eşin verdiği tepkiler şahsına mı? Eşi onu gerçekten seviyor mu? Eşinin unutamadığı biri mi var? Ve uzayıp giden bir çok soru.

Bu soruların devamında araştırmalar başlar. Yaşanan bu tatsız süreç bir isim bulur. Bu tatsızlığın adıdır vajinismus. Ve ikinci evre olan kabullenme başlar. “Evet, bu bir hastalık ve birçok çift bu sorunu yaşıyor. Yalnız değiliz. Yeteri kadar zaman harcarsak üstesinden gelebiliriz. Eşime karşı anlayışlı ve sabırlı olmalıyım. Zamanla her şey yoluna girecektir.” Fikri tedaviye gerek kalmadan kendi çabalarıyla aşabilecekleri duygusunu ön plana çıkarır.

Zaman hızla ilerlemeye başlar ve tüm çabalara rağmen ilerleme kaydedilemez ve etten duvar a defalarca kez toslanılır. Bu noktada da son evre başlar. Tedavi evresinde uygun tedaviler ve uzmanlar araştırılır ve çözüm için tüm imkanlar seferber edilir.  

Tedavi süreci kadının duygu dünyasında fırtınalı ve iniş-çıkışlıdır. Fobik bir tepki olan vajinismusla yüzleşmek kadının duygu dünyasında duygusal patlamalar halinde kendini gösterirken erkek eşin güçlü ve anlayışlı olması, eşini destekleyerek, tedavi sürecinde üstüne düşen ödevleri yerine getirerek yerini alır.  

Tüm bunlar yaşanırken ilişkinin yıpranmaması için çaba göstermek eşlerin önceliği olmalıdır. Vajinismus çiftler için asla bir kimlik değildir. Bu durumu benimsememek gerekir.

Vajinismus her ne kadar kadının bedeninde şekil bulan bir tepki olsa da erkek eşler de bundan etkilenir. Bundan dolayı da vajinismus eşlerin ortak sorunu olarak nitelendirilmelidir. 

Başlangıcı, gelişimi ve etkileri ne olursa olsun, vajinismus kalıcı olarak tedavi edilebilen bir semptomdur. 

 

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus tedavi yöntemleri ile ilgili bilgilendirme yazısıdır. Vajinismus, ön sevişme sırasında herhangi bir problem yaşanmazken birleşme esnasında vajen içerisindeki pelvik kasların istemsiz kasılmasıyla birleşmenin gerçekleşememesidir. Bu güçlü kasılmalar nedeniyle istendiği halde vajina içerisine hiç bir yabancı cisim (parmak, penis, tampon, fitil vs.) Alınamamasıdır.

Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen vajinismus, tedavisi yüzde yüz mümkün bir semptomdur. 

Vajinismus tedavisi, uygulayıcı merkez ve uzmanların yöntemleri açısından değişiklikler gösterebilmektedir. Tarafımızdan vajinismus tedavisi kısa sürede, kesin ve kalıcı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Belli başlı tedavi yöntemleri ise;

 

Parmak Egzersizi

Parmak egzersizleri, uzun yıllardır vajinismus tedavisinde kullanılan bir yöntem olmakla birlikte son dönem modern uygulamalarda geçerliliğini kaybetmiştir. 
Parmak egzersizi uygulaması, kişinin vajinasını keşfetmesi için dokunma, masaj, ayna egzersizleriyle başlamakta ve serçe parmak birinci boğumundan başlamak suretiyle parmağın tamamını, orta parmak ve ardından iki parmak şeklinde vajina içerisine aşamalı olarak alınmasıyla devam eden uzun ve sıkıcı bir süreci kapsamaktadır.

Hastaların uygulamaları ev ödevi şeklinde yapmaları ve tedavi esnasında uzman kontrolünde olmamaları tedaviyi sürdürmekte zorlanılmaktadır. Uygulamanın zorlayıcı olmasından dolayı da süreç genellikle yarıda kalmakta ve hastalar drope out olmaktadır.

Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizi, vajinismus tedavisinde oldukça faydalı olan bir uygulama yöntemidir. Pelvik kasları sık-bırak şeklinde yapılan egzersiz, kasların istemsiz kasılmalarını farkındalık oluşturarak kontrol edilebilir olmasına destek olur. Kegel egzersizi faydalı olmakla birlikte tek başına bir tedavi yöntemi değildir.

Vajinismus nedenlerinden biri de bilgi eksikliği ve gerçeği yansıtmayan çarpıtmalardır. Bu çarpıtmaların yeniden yapılandırılması ve bilgi eksikliklerinin giderilmesi için bilişsel cinsel terapi oldukça önemlidir. Bilişsel cinsel terapi, vajinismus tedavisinde destekleyici yöntemlerden biridir.